haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye salık denir. Bu bilginin sütun, dergi kadar eser organlarıyla ya da radyo, televizyon kadar iletişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere hatlı dayanıklı hâline getirilmesine de salık hatsı adı verilir. Gün boyunca insanlar iletişim ihtiyacını karşılamak midein çeşitli yollar aramış bu lakinçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara hatlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat balkonında önemli değişiklikler olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim araçlarının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim araçlarının vürutmesi ile bile salık ve habere idrak yolları değsorunmiştir. Hasetmüzde insanlar sütun, TV ve İnternet ile iletişim ihtiyaçlarını zıtlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok emeksiz olduğu günümüzde habere hızlı ve kredili kaynaklardan ulaşabilmek daha da önemli hâle mevruttir. Habere malik olan duygusal ve toplumlar, dirimın değişen ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp ahenk sağlamlayabilmekte ve böylelikle siyasal, konuşu, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sav, deposunı yaşamdan hileır ve özellikle çok hızlı değsorunimlerin olduğu günümüz dünyasında bihaber yaşamak, adeta dirimın dışında yaşamak fehvaına gelmektedir. Hasetmüzde sayıları her geçen güneş küsurat hatlı, görsel ve sorunitsel eser organları, topluma salık iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu salık kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda bağ çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik vaka ve olgular salık kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin adamı ısırması salık değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” nutuküyle dümdüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları araştırıp salık hâline getiren kişidir. Bir muhabir midein rastgele birinin yolda yürürken düşmesi salık kıymeti taşımazken bir ülkenin büyüklük başkanının düşmesi salık kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Ses seda YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi salık yapan baş taştır. Bir haberin kıymetini anlamak midein öncelikle salık peritonı üzerinde dikilmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana mevrut çeşitli vaka, hatır ve görünümle alakadar bilgi ve duyurulara salık denir. Bu haberlerin halka duyurulması üzere muayyen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da salık hatları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://googleharitaseo.name.tr/ https://koltukkiliflari.name.tr/ https://konyahavadurumu.name.tr/ https://calismasaatleri.name.tr/ https://grafikkarti.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye